Второто издание на "Познавам ли моята България?"
News - Latest |
На 2 март 2011 г., в град Клисура се проведе второто издание на ученическото състезание „Познавам ли моята България?”. То бе организирано в ОУ „Христо Груев Данов” Клисура и беше посветено на Националния празник 3 март и 155-та годишнина на Класното училище в града. Този път познанията си за природните, архитектурните и историческите забележителности на България показаха не само учениците от Клисура, а и техните връстници от СОУ „Христо Проданов” гр. Карлово и ОУ „Неофит Рилски” гр. Баня.
„Познавам ли моята България?” е образователен проект, който цели да провокира интереса на децата към културно-историческото наследство и природните забележителности на България; да обогати познанията им и да повиши националното им самочувствие и любовта към Родината. В състезанието се използват 3D хартиени макети, които точно пресъздават значими исторически и природни обекти. А игрално поле е голяма карта на България.
Тазгодишната поредица от състезания стартира с нов регламент. В първи кръг всеки от отборите представи по интересен и атрактивен начин забележителност от родното си място. Домакините от Клисура участваха с два отбора. Първият разказа за Старата църква в града и за килийното училище, което се е помещавало в двора й, а вторият – за сградата на Историческия музей, която представиха с изработен от тях макет. Състезателите от Баня разказаха историята на селището и легендата за баните, а учениците от Карлово представиха заседание на карловския комитет за възстановяване къщата на Васил Левски.
Във втори кръг отборите мислено „пътуваха” из България. Предварително бяха разработени четири маршрута, които обхващаха 16 забележителности от нашата страна. Всеки отбор трябваше да разпознае макетите на забележителностите от своя маршрут, да ги постави на точното им място върху географската карта и да разкаже най-характерното за тях. В края на пътуването си състезателите отговаряха на въпроси, свързани с обектите.
В трети кръг участниците показаха съобразителност, наблюдателност, сръчност и разбира се, познания за българските забележителности. Всеки отбор получи общо 28 елемента – по 7 части от четири колажа на предварително определени обекти: Часовниковата кула в Трявна, Крумовият дворец в Плиска, Синагогата в София и фарът в Шабла. Състезателите трябваше да подберат само онези елементи, които се отнасят за изтегления от тях обект, да ги подредят в рамка и така сглобения пъзел да поставят заедно с макета на обекта върху картата на България.
Знанията на учениците бяха оценявани от жури, съставено от преподаватели и представители на Историческия музей в града. Надпреварата беше оспорвана и отборът победител спечели само с една точка преднина пред отбора, заел второ място.
За нас беше огромно удоволствие да наблюдаваме ентусиазма на участниците, да усетим гордостта, с която разказват за българските забележителности, да видим радостта в очите им и усмивките на победителите.
След всички проведени състезания през изминалата година можем спокойно да кажем, че проектът „Познавам ли моята България?“ доказа своите качества. На старта си пожелахме той да стане традиция, а сега можем да си пожелаем, той да стане част от учебният процес във всяко българско училище.
СНИМКИ ОТ СЪСТЕЗАНИЕТО МОЖЕТЕ ДА РАЗГЛЕДАТЕ ТУК: http://www.seemybulgaria.net/smb/#/details/1773/1/1
Последна промяна (Сряда, 04 Януари 2017 20:05)